Trio rozhodčích z Plzně

přidáno: 15. 7. 2013 6:38, autor: Stan Hilbert   [ aktualizováno 1. 1. 2014 5:30 ]
Na pořadu 3. divadelního čtvrtku v rámci festivalu Dostavníčko
s divadlem byli ochotníci z divadla JakoHost z Plzně, kteří se baví vesměs komediemi a tou o fotbalu pobavili i přerovské diváky. 

Pro všechny, kterým představení uniklo, přinášíme tuto recenzi, vlastně recenze není to správné slovo, ani hodnocení ne, spíš ohlédnutí se za představením. Mám plzeňáky strašně rád, proto ani recenze, ani hodnocení by nesplnilo kritérium nezaujatosti. Všechno, co jsem o nich doposud viděl, mne náramně pobavilo a nebojím se říci, že jsou v jistém ohledu i mým vzorem. Tímto se omlouvám všem, kteří představení viděli a snad i shledali nějaké nedostatky. V mém hodnocení se o nich nedočtou, protože jsem je jaksi nezaregistroval. 

  

Ačkoliv jeden bych uvést mohl. Před představením mělo trio herců (Pavel Bárta jako Hlavní rozhodčí, Radim Brejcha a Jakub Klíma jako 1 a 2. pomezní) jakousi oprašovací zkoušku. A potvrdilo se moje očekávání - byla úžasná. Herci byli tak přirození, že jsem často ani nerozeznával, kdy hrají a kdy se mezi sebou dohadují, jak dál. To jsou přesně oni - fantasticky civilní projev, který svou samozřejmostí několikanásobně násobí vtip a humor situací. V tomto ohledu byla ta zkouška i lepší než představení samotné, zejména jeho první půle. To ale v žádném případě neznamená, že by představení bylo špatné - to vůbec. Od samého počátku trio rozhodčích útočilo na bránice diváků, aby jim je ve druhé půli rozstříleli na prach. 

      

Jedna malá zápletka se žlutou kartou krmila celou druhou polovinu děje. Ačkoliv jsme nic z druhého poločasu utkání, o němž je ve hře řeč, neviděli, následné události v šatně rozhodčích probudili představivost diváků, kteří si potom sami sestavili obraz zápasu. A nejen to. Prostřednictvím jedné lumpárny za pár nevyřízených chlapských účtů jsme sestavili i obraz víceméně společného života tří postav s rozdílnými charaktery, prioritami, cíli a úspěchy. To považuji za největší finesu celého představení. 

    

Jak jsem psal v úvodu, u divadla JakoHost se ode mne žádné zdrcující kritiky nedočkáte. I když jsem důrazně vyzýval diváky při oficiálním zahájení představení, aby nekompromisně a bez zábran napsali svoje zejména kritické názory a postřehy na tabuli FIX POPULI po shlédnutí představení, nebyl jsem v zásadě vyslyšen. 

A to mě těší! Děkuji a někdy zase na shledanou.  
 Pár ohlasů z tabule Fix Populi:

"Bravo básníku, bravo Mejdlo, bravo Smutnej ksichte. Ať žijou rozhodčí"
"Jako studentka divadla, která vždy kritizuje, nemám co kritizovat. Úžasné, jen tak dál."
"1. poločas - dobrý! Závěr zápasu - brilantní"
"Páni herci, drželi jste si své 'pevné' charaktery naprosto brilantně!"


Comments