Strašidlo Canterwillské - premiéra a loučení

přidáno: 16. 4. 2015 6:08, autor: Stan Hilbert   [ aktualizováno 16. 4. 2015 6:40 ]
Plný sál Městského domu si v pondělí večer nenechal ujít novou inscenaci Divadla Dostavník. Přerovští ochotníci pro letošní sezonu zvolili komedii z pera Oscara Wilda Strašidlo Canterwillské.

„Tuto komedii jsme měli vyhlídnutou daleko dřív, ale chybělo nám obsazení. Po konkurzu jsme zjistili, že je nás akorát tolik, kolik Strašidlo Canterwillské potřebuje," prozradila k výběru textu režisérka souboru Vlasta Hartlová. K jeho úpravě přizvala i svého hereckého kolegu z Moravského divadla v Olomouci, Romana Vencla. „Máme svůj humor, který nás spojuje. Text není úplně zmodernizovaný, spíše je pro herce upraven – jde jim do úst lépe, než kdybychom použili pravého Oscara Wilda," doplnila.

Deset členů ochotnického souboru tak na jevišti rozehrálo komedii o střetu tradičních anglických hodnot a amerického moderního přístupu. Rodina amerického velvyslance H. B. Otise koupí staré anglické sídlo, a to včetně ducha, který straší jeho obyvatele již několik stovek let. Velkou hereckou příležitost dostal v komedii Zdeněk Hilbert – jeho duch Lorda z Canterwille po právu sklízel u diváku velký úspěch. „Je těžké vytvořit novou roli, protože ať chceme nebo nechceme, pohybujeme se v určitých vzorcích a vydolovat z nás něco, co tady ještě nebylo, není snadné. Je to záhul hlavně pro režisérku," přiznal těsně před představením dlouholetý člen souboru a v současnosti i jeho šéf.

  

Dojemné loučení s režisérkou Hartlovou

Pondělní večer ale provázelo i dojemné rozloučení – Vlasta Hartlová se po devatenácti letech v Dostavníku rozhodla opustit režisérkou židli.

„Byla to dlouhá doba, za kterou jsme si na sebe zvykli. Jsme jedna velká rodina – já jim vidím do žaludku a oni mě. Máme se rádi, ale myslím si, že Dostavník potřebuje novou krev, aby šel dál. Už jen proto, aby se herci mohli předvádět před novým člověkem, který to přebere a vytáhnou ze sebe maximum, a nebo to, co už dávno zapomněli, že to mají v sobě," vysvětlila.

Režisérkou Dostavníku by se měla stál Markéta Machačíková, dramaturgyně činohry Moravského divadla v Olomouci.

„Bylo to pro mě těžké rozhodnutí, ale jak jsem jednou řekla, už jsem to nemohla vzít zpátky. Samozřejmě kdyby volali o pomoc nebo kdyby Markéta neměla čas, vždycky jsem k dispozici, protože Dostavník je moje srdeční záležitost," dodala Vlasta Hartlová na závěr.

Na to, jakým směrem se Divadlo Dostavník vydá dále, budou ale jeho diváci i fanoušci muset ještě chvíli počkat.


Zdroj: http://prerovsky.denik.cz/kultura_region/strasidlo-canterwillske-v-prerove-nedesi-ale-skvele-bavi-80150324.html