Dostavník ve studiu Českého rozhlasu

přidáno: 6. 12. 2010 2:05, autor: Stan Hilbert   [ aktualizováno 6. 12. 2010 2:20 ]
zdroj: Český rozhlas, Bohumil Kolář

Když ve čtvrtek večer ředitel Českého rozhlasu Olomouc MgA. Pavel Hekela vítal ve velkém studiu přerovský amatérský soubor Dostavník, naznačil, že jeho vystoupení je prvním z řady, která bude následovat, aby měl olomoucký divák možnost poznat amatérská divadla v kraji a ocenit jejich kvalitu.
 

Přerovský Dostavník nastavil vysokou laťku, neboť jeho inscenace komedie Pauly Vogelové Nejstarší řemeslo aneb Natoč mi ten gramofon, byla pro diváky zážitkem vysoce oceňovaným, což odpovídá nejen mnohaleté tradici souboru, ale i odbornému vedení, které přerovské amatéry tentokráte v podobě olomoucké herečky Vlasty Hartlové pozitivně naladilo.

Nejstarší řemeslo je hra komorní, komediálně laděná, velice akční a zároveň a psychoanalytická. Zaujetí vyvolává v divácích mistrným evokováním svébytných charakterů, odlišných, ale osudem spjatých žen, jež patří ve společnosti k nejdiskutovanějším a v „mravných“ kruzích nejodmítavějším.

Komediálními špičkami se na provizorním jevišti ve Studiu ČRo Olomouc stala Renata Bartlová v roli Ursuly a Pavlína Konvičková jako Vera, sympatie vyvolávala citlivou a funkční mimikou Dagmar Hrubá (Edna) a relativně decentní, ale pohotová Lenka Floriánová (Lilian). Náročnou roli „seniorky“ Mae vytvořila Božena Weiglová. Cenné v jejím uchopení postavy bylo, že objevila takové věkové symptomy pro svou Mae, které z ní udělaly „fundovanou“ zaměstnavatelku s citem pro profesní „morálku“.
Pozorného diváka nepochybně zaujaly „narážky“ korespondující s dneškem a s ním spojenou společenskou atmosféru. Z představení vysvitlo, že i amatérské divadlo (i to přerovské) je vůči společnosti vybaveno občanskými čidly. Hra by byla možná plnější, kdyby autorka nevytvořila z hostinského Jamese postavu doslova konstantní – bez vývojových etap a osudových proměn.

Režie Vlasty Hartlové podtrhla komediálnost hry civilní triviálností a vložila postavám schopnost bez tragiky detailně vnímat přisouzenou kontroverznost jejich existence. Kromě hereckých výkonů je u všech „hereček“ nutno ocenit jejich kulturu pohybu, nepochybně umocněnou choreografií samotné režisérky. Zřejmá u všech členek souboru byla i jejich jakoby samozřejmá „zpěvnost“.

První amatérské představení nezklamalo; podaří-li se to i dalším amatérským divadelním souborům, Český rozhlas Olomouc bude divadelními fandy jen veleben.
16. prosince v 17 hodin vás v ČRo Olomouc čeká další představení - tentokrát vám Hanácká obec zahraje Pohádky z košíku.


Comments