Dostavníčko se rozjíždí na plné obrátky

přidáno: 10. 7. 2014 2:26, autor: Stan Hilbert   [ aktualizováno 10. 7. 2014 3:03 ]
Jsou tomu už dva týdny, kdy Dostavníčko s divadlem 2014 přivítalo první diváky. Letošní festival je větší a delší a tedy i náročnější, proto rádi vidíme, že i zájem diváků rychle stoupá. 

Festival otevřeli ochotníci z DS Václav Václavov s komedií Tři v tom. Jako zahajující soubor nesli velkou odpovědnost za to, aby přerovským diváků připomněli vysokou úroveň Dostavníčka, kterou festival nasadil v minulých letech a díky které se mu podařilo získat si přerovské publikum. Jakýkoliv nezdar by mohl poškodit dobré jméno stále ještě se rodící divadelní tradice. Nestalo se. Vtipné a všem blízké téma společně s mimořádně vysokým (i fyzickým) nasazením herců z Václavova diváky oslovily, rozesmály a dobře pobavily. 

   

Protože letošní festival mohl díky finanční pomoci z Operačního programu přeshraniční spolupráce 2007 - 2013 ČR-PR do Přerova přivézt více představení a navíc představení ze zahraničí, nesl se i zahajovací večer v mezinárodním duchu. Hned po skončení komedie Tři v tom, předvedli ochotníci z polského Głogówku poetickou stínohru na motivy Shakespearova dramatu Romeo a Julie. Bez jediného slova - pouze stínohrou, svěltohrou a podmanivou hudbou zaútočili, místo na unavené bránice, rovnou na srdce diváků. Základní linka byla značně zjednodušená, možná mohly být některé stínové choreografie pojaty kreativněji, ale ve spartánských podmínkách, které byly k dispozici, a s ohledem na věk protagonistů (vždyť se jednalo a mladičké teenagery) byl výsledek ohromující. 

    
Myslím, že nejlépe to vystihovalo to absolutní ticho mezi jednotlivými obrazy, kdy zkoprnělí diváci hleděli bez hnutí a bez slova do tmy a čekali (relativně dlouho - přechody mezi obrazy by chtělo zkrátit) na další barevný obraz stínů. Vše si vynahradili na závěr, kdy mladé umělce odměnili ohlušujícím potleskem a nezřídka jsem zaslechl i uznalé výkřiky "Bravo!" či pokusy o polské ekvivalenty. 

 

 
více fotek najdete v sekci Fotogalerie 2014

I podle zápisů na již zdomácnělé FIX POPULI jde soudit, že se start nového ročníku Dostavníčka s divadlem 
se vydařil a navázal na úspěch a dobré jméno minulých ročníků. JE to poznat i na předprodejích na další představení festivalu. Tak rychle pro lístky, ať si máte kam sednout. 

Těšíme se na Vás. 
Zdeněk Hilbert
Divadlo Dostavník Přerov