Dostavníčko s Divadlem: DS J. Voskovce (Sázava)

přidáno: 17. 7. 2012 14:42, autor: Stan Hilbert   [ aktualizováno 24. 7. 2012 1:02 ]Ve čtvrtek 12.7. otevřel Divadelní soubor Jiřího Voskovce ze Sázavy zcela novou divadelní přehlídku "Dostavníčko s divadlem", kterou pořádá Divadlo Dostavník ve spolupráci s Galerií Města Přerova. Sázavští ochotníci na sebe vzali obrovskou tíhu historicky prvního představení, které by mělo odstartovat novou divadelní tradici v Přerově. Jsme rádi, že volba padla právě na ně. Přivezli divadelní hru "Louka pro dva" autora Miroslava Horníčka, kterou režíroval dnes již zesnulý kamarád a člen sázavského souboru Jiří Janoušek.
 

      

Obava z neznámého, z porodních nemocí nové události či z nedostatku diváků se ukázala být lichá. Sázavští zaplnili hlediště letní divadelní scény mezi hradbami přerovského zámku do posledního místa. Potom předvedli herecký koncert, při kterém se hlediště, a podle mého názoru, i jeviště výborně bavilo. 

Ačkoli bylo představení odehráno bez přestávky, nepocítil jsem ani na chvíli pocit nudy nebo dlouhé chvíle. Především výkon Královny v podání Haliny Borošové strhl diváky svou úžasnou energií, barvitým podáním se spoustou poloh a střihů i nádherně zvučným hlasem, kterým zaplnila celé mezihradbí. Mně osobně se velmi líbil i Olda Randula, respektive jeho Král. Zpočátku spíše karikaturu krále postupně polidšťoval, až jsem mu nakonec jako králi fandil. Text Miroslava Horníčka mi z jeho úst připadal samozřejmý a přesto výborně pointovaný. Místy jsem jakoby slyšel samotného autora. Ani Mnich v podání Luboše Malého nezaostal. Nejsem žádný divadelní kritik - o ty jsme ostatně na Dostavníčku ani neměli zájem - chci se jen poděli o pocity jednoho z diváků, kterým jsem byl a mohu se mýlit. Ostatně všichni tři jmenovaní byli oceněni cenami poroty za nejlepší herecké výkony na soutěžní přehlídce Wintrův Rakovník. Získali tři ceny ze čtyřech udělených a v Přerově to jen potvrdili.  

   
Pro diváky jsme jako VOX POPULI připravili FIX POPULI, kde měli možnost vyjádřit své pocity, dojmy, hodnocení či napsat souboru pěkně od plic, cokoli měli na jazyku. Tabuli fix populi jsme potom předali rovnou souboru, aby získal cennou zpětnou vazbu od diváka přímo, bez prostředníka v podobě hodnocení kritiků či jakési poroty. Přerovský divák se své příležitosti chopil a nebyl na slovo skoupý, ačkoli se ještě musí otrkat a naložit s nabídnutou možností obsahově hlouběji. I přes to bylo z ohlasů patrné, že stejně jako mně je představení sázavského souboru zaujalo a potěšilo. 

      

My v Dostavníku doufáme, že i ochotníkům ze Sázavy se v Přerově líbilo a že i v dalších letech, pokud se zadaří, nás podpoří v dalších ročnících Dostavníčka s Divadlem. 

Nejzajímavější na FIX POPULI:
"Zítra jedeme na louku."
"Jaktěživo jsme o Vás neslyšely, ale už jste nás začali velmi zajímat."
"Skvělé herecké výkony, ale ta hra až tak ne."
"Hodně hodné, vlastně hodné obdivu, tedy obdivuhodné!"


Kompletní fotogalerii najdete zde, nebo na Facebooku Divadla Dostavník.
Comments