Dostavníčko s Divadlem: Divadlo Devítka

přidáno: 9. 7. 2013 13:35, autor: Stan Hilbert   [ aktualizováno 1. 1. 2014 5:33 ]
Druhý čtvrtek divadelního festival se nesl 
ve znamení nového rozměru uměleckého zážitku.
Viděli jsme Divadlo Devítka na Dostavníčku s Divadlem. 
Čili nikoli již překonané 3D (ostatně to jsou na rozdíl od filmových promítání všechna divadelní představení), ale rovnou 4D!!

Poměrně mladý soubor z Ostravy přivezl do Přerova komedii "Kachna na pomerančích". Jedná se oblíbenou hru Marca-Gilberta Sauvajona, a to nejen mezi diváky, ale i mezi herci. To samo o sobě bylo dobrým základem čtvrtečního úspěchu. Natěšení diváci,  snad ještě z posledního představení Rádobydivadla Klapý, které uvedlo letošní Dostavníčko tím nejlepším možným způsobem, zaplnili do posledního místečka hlediště letní divadelní scény. Osobně jsem nikdy Devítku v akci neviděl, byl jsem tedy i já náležitě natěšený.

    

Představení zahájil manželský pár Huga a a Liz Prestonových v podání Marcela Stejskala a Pavly Hanulíkové Glistové. Chvíli trvalo, než diváci přivykli docela specifickému temporytmu inscenace. Herci kladli mimořádný důraz na pronášená slova, což samo o sobě není vzhledem k chytrému textu na závadu, ale spojení slova a konání herců nebyly jaksi v očekávané shodě. Po několika minutách jsme se však zorientovali v rozvážném projevu Huga, chladnokrevně plánujícího rozvrat rodícího se románku Liz s Johnem Brownlowem v podání Petra Rady. I naivní projev krásné asistentky Patricie Forsythové (Iveta Šitavancová) nakonec zapadnul do rámce představení. 

        

Přerovské publikum se nechalo chytit na udičku a nechalo se vláčet představením podle vůle jeho protagonistů. Vycházelo jim prakticky všechno. Za všechny případy musím uvést angažmá přerovského ptactva, které právě v okamžik repliky Liz: "Tady žádní slavíci nejsou" s ptačím rámusem proletělo nad hlavami pobavených diváků. 

    

Divadlo Devítka navázala na úspěšné zahájení festivalu a nastavenou laťku neshodila, i když asi ani neposunula. Ale o to nám v Přerově nejde. Jedinou porotou je publikum, které, jak je patrné z FIX POPULI, se náramně bavilo. 
 Pár ohlasů z tabule Fix Populi:

"Je úžasný. Miluju Huga!"
"Lépe strávený večer jsem už dlouho nezažila. Velké díky."
"Po Shakespearovi se tu dokonce omdlívá."
"Ale opravdu pěkné představení."