Dostavníčko s divadlem: Divadlo bez zákulisí (Sokolov)

přidáno: 23. 7. 2012 14:49, autor: Stan Hilbert   [ aktualizováno 3. 5. 2014 0:08 ]Druhý čtvrtek nultého ročníku festivalu Dostavníčko s divaldem patřil ochotníkům ze Sokolova. Do Přerova přijeli s titulem "URVI TO!" (autor: D. Williamson, režie: M. Volný). Když jsme sokolovské zvali měli obavu jestli je to vhodný titul pro přerovskou scénu. BYL!


Ačkoliv už na plakátě jsme avizovali, že hra je vhodná pro diváky starší 15 let, jedni z prvních diváků byly děti ještě předškolního věku. A nakonec nelitovali, stejně jako jejich rodiče, stejně jako já. Ze začátku jsem měl sice pocit, že se herci trochu otrkávají v nezvyklém prostoru a světle (ještě se nestačilo setmít a herci viděli až do poslední řady), ale s každou další situací a reakcí publika hra dostávala dobré tempo a barvu. 


Asi neřeknu nic nového, že nejvýraznější postava byla Loren v podání Pavlíny Šponiarové. Jako ambiciózní prodejce umění vsadila na jedinou kartu a sice prodej obrazu za 20 mil. dolarů. Jak konstatoval i její manžel Jerry, kterého dobře ztvárnil František Marek (bodoval zejména skvěle připravenými střihy v dialozích s Loren), hladina adrenalinu v manželském hrníčku přetekla a obraz Jacskona Pollocka určil jako poslední pokus Loren o "rychlé zbohatnutí". 

Zaslepená touhou po vstupu mezi bohaté Loren sklání hlavu čím dál níž, plní všemožné podmínky potenciálních kupců, včetně těch nejchlípnějších. Když pominu, jak úchvatné bylo dívat se na dvě krásná děvčata tetelící se vzrušením, když Mindy (Lucie Kühnlová Rozsypalová) sváděla Loren (více foto zde), musím konstatovat, že s každou špatnou zkušeností jsme Loren viděli jinou, pozměněnou, poznamenanou - zklamanější, otrlejší, bezohlednější, smutnější. Pavlína podle mne skvěle postupně odkrývala vnitřek postavy - s každým šrámem, až nám nakonec v závěrečném monologu otevřela své srdce úplně. Happy-end se nekoná, miliony dolarů nepřitékají a Loren zůstává bez peněz i bez manžela. 


Ohlasy na tabuli FIX POPULI potvrzují, že představení, ač "nekomedie", diváky zasáhlo svým tématem. Lze vidět od zkoprnělých komentářů jako "HUSTÝ" nebo "DRSNÝ, ALE PRAVDIVÝ" až po nadšené hodnocení hereckých výkonů - zejména Pavlíny a její Loren. Soubor ale odvedl vynikající práci jako celek. Osobně se mi velice líbil i velmi prostý, civilní a o to uvěřitelnější projev Patrika Ulmana v roli Kela, partnera Mindi. 


Mně se představení líbilo, a vyprodanému hledišti na letní divadelní scéně mezi hradbami přerovského zámku také. Vždyť zaplnili do posledního místa všechny řady, a židle, které jsme nosili jako přístavky, už nebylo kde brát ani dát. 

Děkujeme za krásný divadelní zážitek, milí sokolovští. A pozdravujte Martina, který mě ale strašně NASlobil, že nepřijel! 

Nejzajímavější na FIX POPULI:
"Už v půlce můžu napsat, že je to bego."
"Ježiš, to bylo drsný a smutný a herecky skvělý."
"Lépe strávený večer s nedovedu ani představit. Naprosto skvělé. Díky"
"Měla jsem depresi a je fuč."
"Jedno slovo: dokonalý."