Dostavníčko s divadlem: Divadelní spolek Kroměříž

přidáno: 5. 8. 2012 14:54, autor: Stan Hilbert   [ aktualizováno 5. 8. 2012 15:12 ]Další, v pořadí už třetí, čtvrtek patřící divadelní přehlídce Dostavníčko s divadlem byl v režii kroměřížského Divadelního spolku, který přivezl hru "Bůh Masakru". 

Vzhledem k silnému dešti v odpoledních hodinách se divadelní přehlídka přesunula do Mervartovy síně Přerovského zámku. To shledávám jediným záporem tohoto divadelního večera, protože přišlo tolik diváků, že je nebylo kam umístit. Spotřebovali jsme všechny židle ze zámku i z galerie (víc by se jich tam ani nevešlo), přesto museli někteří diváci sedět na zemi před improvizovaným jevištěm a někteří dokonce otráveně odešli ještě před zahájením. Těmto se upřímně omlouváme. 


DS Kroměříž potom rozehrál komedii o rvačce dvou chlapců a dvou vyražených zubech, o vztahu rodičů k dětem, k rodině, k násilí, o ješitnosti a rumu. Hra začala podle scénáře velkými rozpaky rodičů, kteří se sešli za účelem urovnání sporu a následků rvačky. Míra hraných rozpaků myslím byla tak velká, že se zpočátku mírně přenesla i do publika. Postupně se ale všichni čtyři protagonisté rozehrávali a uvolňovali, jak jim to předepisovaly samotné postavy a hra dostávala dobrý náboj a tempo. 


Nehodlám rozebírat, jak rodiče promítali do sporu svých dětí vlastní problémy, jak odhalovali vlastní vztahy jeden k druhému, k cizím lidem, k jiným hodnotám, se kterými byli konfrontováni v cizím prostředí a v neznámých situacích, ani žádné přesahy nebo hladiny dopadu umění. Snad mírně zjednodušeně zasáhl Deus ex Machina v podobě (už nevím jakého přesně) RUMU, pomohl vyčistit vzduch. Ale je to konstrukce, které český divák rozumí a kterou přijal s potleskem a salvami smíchu. 


A o to jde. Ale nemusím se uchylovat k alibistickému "hlavně aby se divák bavil". Na FIX POPULI zaněla i slova zamyšlení, mnozí se přiznali, že poznali sebe, nebo celé rodiny. Snad toto zrcadlo ponese alespoň na čas své ovoce. Nás ale stejně nevíc těší, že DS Kroměříž diváky pobavil a rozdmýchal v nich zájem o divadlo, byť ochotnické (a to bez jakéhokoliv despektu). 

Nejzajímavější na FIX POPULI:
"Dokonalé zrcadlo."
"Přesné. Poznal jsem půl rodiny!"
"Prima odvaz. Celou dobu jsem chtěla ochutnat ten rum."
"Minule se souložilo, dnes chlastalo, těšíme se na příště. Je to skvělé!"
"Hustý, skvělý. Škoda jen, že ze zadních řad nebylo nic vidět."

Comments