Divadlo bez zákulisí poodkrylo Třetí věk?

přidáno: 31. 7. 2013 13:54, autor: Stan Hilbert   [ aktualizováno 1. 1. 2014 5:09 ]
Předposlední čtvrtek festivalu Dostavníčko s divadlem patřil divadelní partě ze Sokolova. A stejně jako vloni narušili tok komedií vážnějším tématem. 

Divadlo bez zákulisí přijelo s hrou Třetí věk slovenského autora Dodo Gombára. Ne, že by nebyla veselá - diváky pobavili zejména rodiče Egona (Milan Martinec a Jarka Nikodémová). Ale daleko více prostoru dostaly úvahy o tom, jací jsme byli (první věk), jací jsme (druhý věk) a co nás čeká (třetí věk). Nás dříve narozené myslím text hry zasáhl víc. Vybavilo se mi moje mládí, které, ač bylo veselé, bych s odstupem času znovu nemusel. 

  

Bylo zajímavé po očku sledovat i přítomného režiséra hry Martina Volného, jak chodí vzadu za diváky, gesty a posunky na dálku koučuje herce na jevišti a zapisuje si poznámky, kdykoli se na jevišti stalo něco, co "nenarežíroval". Navedl mě k tomu sám Martin, který po premiéře Třetího věku v Sokolově napsal velmi sebekritické hodnocení. Hru prý předělali a její novou podobu jsme viděli i v Přerově. 

    

Podle Martinovy zvýšené aktivity v prvních minutách představení by se dalo soudit, že není zcela spokojen. Asi bych souhlasil, že úvod by nemusel být zatížen tak hlubokým filozofováním obou důchodců. Nicméně od první scény rodičů Egona chytilo představení spád a dále mohl být režisér spokojen. 

    
Ano, uvědomuji si, že jsem až nezvykle kritický, ve srovnání s hodnocením ostatních inscenací, ale to zcela záměrně. Viděl jsme na Martinovi, že se jako režisér těší na ohlasy z hlediště, zejména ty kritické. Bohužel Fix Populi tento čtvrtek mírně oněměl. Soudím, že diváci byli úvahou o minulosti, přítomnosti a možná o budoucnosti postav a prostřednictvím jich i o budoucnosti sebe sama zaskočeni. Někteří, možná jako já, byli i smutní z toho jestli ten třetí věk nebude zase jako ten první. Někteří, možná, věděli co napsat až doma - až se myšlenky srovnaly. A někteří se možná těšili na další komedii. 

      

V emailu, který jsem od něj dostal, když se vrátili domů, si posteskl nad nedostatkem ohlasů. Ale i málo ohlasů může být samo o sobě ohlas. A jeden z ohlasů mluví i za mně: Sokolov opět nezklamal!

 Pár ohlasů z tabule Fix Populi:

"K zamyšlení, dnes bych se raději více smála, ale výkon super."
"Škoda, že to netrvalo déle, což bych na začátku neřekla. "
"Sokolováci drží neustále diváka ve střehu..."
"Přišla jsem se hezhy zasmát, ale hezky jsme si poplakala."


Comments