Byli jsme u toho – Dostavník v Hronově

přidáno: 3. 9. 2013 13:41, autor: Stan Hilbert   [ aktualizováno 4. 9. 2013 4:00 ]
 Ve dnech od 2. do 10. srpna 2013 se uskutečnil 83. ročník Jiráskova Hronova – festivalu amatérského divadla, celostátní mezidruhové přehlídky amatérského divadla se zahraniční účastí. A naše Maškaráda byla u toho! 

Jiráskův Hronov je skutečný unikát, byl založen v roce 1931 
v Hronově, kde se konal jeho první ročník na oslavu osmdesátých narozenin Aloise Jiráska. Festival od té doby existuje nepřetržitě a je nejdéle trvajícím amatérským festivalem na světě. Je koncipován jako nesoutěžní přehlídka toho nejkvalitnějšího a nejinspirativnějšího, co se 
v amatérském divadle za uplynulou sezónu urodilo - hlavní program tohoto festivalu se skládá z nejúspěšnějších inscenací vzešlých z celostátních soutěžních přehlídek, kterým předcházely přehlídky krajské.

Nám, Divadlu Dostavník, se podařilo účast na tomto festivalu vybojovat postupně na krajské přehlídce ve Slavičíně, odkud byla Maškaráda doporučena na celostátní přehlídku do Volyně. Odtud jsme potom byli po zásluze nominováni až na samotný vrchol ochotnického divadla – na Jiráskův Hronov. 

Inscenace Maškarády byla vybrána programovou radou Jiráskova Hronova jako finální představení na samotný závěr. Na hronovském jevišti jsme předvedli úspěšné nastudování hry Maškaráda ve dvou po sobě jdoucích představeních. Hronovské divadelní publikum, čítající bezmála 900 diváků, nás odměnilo neutuchajícím potleskem. Navíc jsme měli tu čest, podílet se na slavnostním ukončení festivalu Jiráskův Hronov. Ještě v kostýmech a plní euforie z právě odehraných představení, jsme se aktivně zúčastnili slavnostního stažení vlajek na diváky zaplněném hronovském náměstí. Následoval už jen ohňostroj, který podtrhl sílu posledních okamžiků festivalu.

      

Letošní Jiráskův Hronov jsme si užili až do konce. Z Hronova jsme odjížděli plni dojmů a energie, kterou předáme našim divákům v další sezóně. Stálo to za to!

Přerované, kteří Maškarádu v březnu nestihli, mají poslední možnost ji zhlédnout 9. prosince 
v Městském domě v Přerově.
Comments