ALIBISTI před branami Divadelní Volyně

přidáno: 12. 3. 2012 6:25, autor: Stan Hilbert   [ aktualizováno 12. 3. 2012 17:08 ]
Divadlo Dostavník se premiérově představilo na postupové přehlídce Valašské křoví 2012, kde se svými Alibisty bojovalo o účast na celostátní přehlídce  amatérského činoherního a hudebního divadla ve Volyni.

Valašské křoví je postupová přehlídka s vynikající reputací, a tak jsme letos zkusili zažít ji na vlastní kůži. Těšili jsme se na ostřílenou porotu (zejména na Milana Schejbala, se kterým jsme se už několikrát setkali), věcná a přímá hodnocení i na názory diváků v podobě výstupů z workshopů vedených Miroslavem Ondrou. A podařilo se - komedie Alibisti aneb španělsky snadno a rychle" byla zařazena do programu přehlídky.

Všeho, pro co jsme do Slavičína jeli, se nám dostalo mírou vrchovatou. Slova chvály šla směrem k paní režisérce Vlastě Hartlové a k její citlivé úpravě textu i režijnímu vedení konverzační komedie, byly vyzdviženy herecké výkony všech manželských párů i krásných policistek. Porota kvitovala tempo a spád hry, zejména v jeho druhé polovině. Přidala i pár dobrých rad - týkaly se především dotažení některých drobností jednotlivých situací s důrazem na důvěryhodnost chování postav. To jsme ocenili. Rozborový seminář vyzněl povšechně kladně a to nás potěšilo.

Hodnocení poroty se odrazilo i v individuálním ocenění. Pavlína Konvičková a Boženka Weiglová si odnesly čestné uznání za herecký výkon Kristýny Gurmánové a Kateřiny Kopp. Zdeněk Hilbert získal cenu poroty za herecký výkon v roli Leonarda Goetze. I režisérce Vlastě Hartlové byla předsedou poroty Milanem Schejbalem vyslovena cena za režii, na formální ocenění však podle jeho slov "nemá jako profesionální herečka nárok", stejně jako ostatní profesionální účinkující na přehlídce. 

Bohužel na postup mezi hry doporučené na celostátní přehlídku do Volyně to letos nestačilo a Alibisti zůstali před branami. Ačkoliv ve své závěrečné řeči Milan Schejbal uvedl, že Alibisti byli ve hře a sahali po "titulu", vyhlásil nakonec jako doporučené hry "Tři Mušketýři" divadla Ty-já-tr / NAČERNO Praha a "Druhý výstřel" Divadla Point Prostějov.    

Nicméně ani diváky Valašského křoví hra rozhodně nezklamala. Přinášíme postřehy z hlediště, jak je zaznamenali redaktoři festivalového tisku:
  • Díky představení jsem přišel na to, jak úspěšně vést výslech s podezřelými a doufám, že to co nejdříve využiju. Bylo to báječné. Já se bavil. doufám, že se to nedostane do rukou policejního prezidenta.
  • Velice, velice dobré.
  • Bylo to bezva, bylo to super.
  • Mělo to šmrnc a mělo to spád.
  • Vynikající, moc mě to pobavilo. Bylo to jedno z nejlepších, co jsem tady viděla.
  • Mně se to líbilo, mělo to úžasné tempo, úžasné herecké výkony. 
Moc děkujeme za divácké reakce, jsou pro nás opravdu nejdůležitější. A přehlídka? No tak snad napřesrok!

Comments